تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
منو
تحصیل در مالزی تخصص ماست، STUDYKL با دو دهه تجربه
وبسایت studykl.com با پشتیبانی هلدینگ شریف با دو دهه تجربه، راهنمای شما برای تحصیل در مالزی می باشد.
تعطیلات رسمی مالزی

تعطیلات رسمی مالزی

زمان مطالعه: 5 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

تعطیلات رسمی مالزی سال ۲۰۲۳ شاید سوال شما هم باشد. اگر قصد سفر برای کار اداری به این کشور را دارید و یا به هر نیت دیگری می‌خواهید بدانید تعطیلی رسمی چه روزهایی از سال است، این مقاله مناسب شماست. بیایید با هم روزهای تعطیل رسمی مالزی را بررسی کنیم.

STUDYKL نماینده شما برای اخذ انواع ویزا برای سفر و اقامت در مالزی است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۳۱۶۰ – ۰۲۱

درباره تعطیلات رسمی در مالزی

صاف و پوست‌کنده برویم سراغ اصل ماجرا!

با توجه به تنوع فرهنگی و قومیتی مالزی، تعطیلات رسمی مردم در واقع روزهای تعطیلی است که بر اساس مناسبت‌های تاریخی، مذهبی و ملی تعیین شده است. این تعطیلات فرصتی برای جوانانی است که دلشان برای گردش و تفریح تنگ شده و یا برای خانواده‌هایی که دوست دارند بیشتر با هم خوش‌گذارنی کنند.

به طور خاص، تعطیلات رسمی مالزی می‌توانند شامل روز ملی، روز استقلال، عید فطر، کریسمس و روز “وساک” (روز تولد و مرگ بودا) باشد. این روزها نه تنها برای مردم مالزی خاص هستند، بلکه برای گردشگران نیز فرصتی است برای تجربه فرهنگ متنوع و جشنواره‌های شاد و خاطره انگیز این کشور.

تعطیلات آخر هفته در مالزی 

پرسشی که در ذهن شما احتمالاً بوجود آمده، این است که تعطیلات رسمی آخر هفته مالزی در چه روزهایی است؟

در بسیاری از کشورهای اروپایی، هفته کاری از دوشنبه تا جمعه یا شنبه برگزار می‌شود و روز یکشنبه روز تعطیلی است که مردم برای استراحت و شارژ مجدد انرژی خود به آن اختصاص می‌دهند.

اما در کشورهای عربی و اسلامی، این قضیه کمی متفاوت است. با توجه به باورها و اعتقادات دینی، تعطیلات رسمی آخر هفته در این کشورها معمولاً روز جمعه است. در نهایت، مالزی کشوری با تنوع فرهنگی بالا، تعطیلاتش را به طور منحصر به فرد بر اساس باورهای مختلف جامعه و مردمش، تعیین می‌کند.

معرفی محبوب ترین تعطیلات رسمی مالزی

معرفی محبوب ترین تعطیلات رسمی مالزی

شاید دوست داشته باشید محبوب ترین تعطیلات رسمی مالزی را بدانید! البته که دانستن آن به شما کمک می‌کند برنامه‌ریزی بهتری برای سفر به این کشور داشته باشید و فرصتی ایجاد می‌کند تا با فرهنگ و عقاید مالزیایی‌ها بیشتر آشنا شوید.

این تعطیلات شامل:

 • تولد آگونگ: تولد سلطان مالزی، یا آگونگ، یکی از مهم‌ترین رویدادهای ملی است. در این روز مراسم‌هایی با شکوه برگزار شده و مردم به نمایش احترام به سلطان خود پرداخته و جشن می‌گیرند.
 • نصب آگونگ: این جشن به مناسبت تاج‌گذاری سلطان مالزی برگزار می‌شود. با برگزاری مراسم‌هایی با شکوه و رونق، مردم مالزی ادب و احترام خود را به سلطان نشان می‌دهند.
 • اول محرم: این روز نشان‌دهنده ابتدای سال هجری قمری است و برای مسلمانان مالزی اهمیت زیادی دارد.
 • سال نو چینی: این جشن در اواخر ژانویه یا اوایل فوریه برگزار می‌شود و مهم‌ترین تعطیلات مردم چینی مالزی است.
 • کریسمس: 25 دسامبر، روزی است که مسیحیان مالزی تولد حضرت مسیح را جشن می‌گیرند.
 • دیپاوالی: یا عید نور‌ها اهمیت ویژه‌ای برای هندوهای مالزی دارد و هر ساله این جشن برگزار می‌شود.
 • جمعه خوب یا عید پاک: این روز برای مسیحیان مالزی مهم است و به یاد روز مرگ و بازپسینده حضرت مسیح برگزار می‌شود.
 • روز قلمرو فدرال: جشن ملی است که در تاریخ 1 فوریه برگزار شده و به یاد تاسیس قلمرو فدرال کوالالامپور است.
 • هاری رایا ایدیل فیتری: یکی از مهم‌ترین تعطیلات رسمی مالزی همان عید فطر یا هاری رایا است. این جشن نشان‌دهنده پایان ماه رمضان بوده و معمولاً با شادی و شکوه هر چه تمام برگزار می‌شود.
 • هاری رایا حاجی: جشنی دیگر برای مسلمانان که به مناسبت انجام حج توسط مسلمانان برگزار می‌شود.
 • روز کارگر: در اول مه برگزار می‌شود و به یاد کارگران و تلاش‌هایشان است.
 • روز مالزی: 16 سپتامبر، به مناسبت تأسیس کشور مالزی در این روز جشنی درخور برگزار می‌گردد.
 • روز مردکا: 31 اوت، روز استقلال مالزی است.
 • روز سال نو: همچون بسیاری از کشورها، مردم مالزی نیز اول ژانویه را به عنوان آغاز سال جدید جشن می‌گیرند.
 • میلاد حضرت محمد: مسلمانان مالزی در این روز تولد پیامبر اسلام، حضرت محمد را جشن می‌گیرند.
 • تایپوسام: یک جشن مذهبی است که به ویژه توسط هندوهای تامیلی مالزی برگزار می‌شود.
 • روز وساک: مهم‌ترین جشن بوداییان در مالزی است که به یاد ولادت نیروانا و مرگ بودا به پا می‌شود.
جالب است بدانید تعطیلات رسمی مالزی با گذر زمان شکل گرفته و هم‌اکنون به عنوان بخشی از هویت فرهنگی و ملی این کشور شناخته می‌شوند. این تعطیلات نه‌تنها نشان‌دهنده تنوع فرهنگی مالزی؛ بلکه آنها را به یاد وقایع تاریخی، مذهبی و ملی مهم می‌اندازد.

روزهای مهم مالزی

بجز تعطیلات رسمی، روزهای مهمی در تقویم مالزی ثبت شده که دانستن آنها نیز خالی از لطف نیست! از جمله این روزها:

 • چپ گوه می یا چینگ مینگ:

اولین فصل از سال بهار است و با آمدن آن مالزیایی‌ها به آرامگاه عزیزانی که دارفانی را وداع گفتند، سر می‌زنند. این روز در اوایل ماه آوریل قرار دارد.

 • روز پدر

در مالزی روز پدر در سومین یک‌شنبه ژوئن جشن گرفته می‌شود. این روز یک تقدیر گرم و صمیمی از همه پدران دنیا است که خود دلگرمی و چراغ هر خانه‌ای هستند.

 • جشنواره نیمه پاییز

این جشن برگرفته از فرهنگ چینی بوده که در 15 امین روز از ماه هشتم تقویم آنها، برگزار می‌شود. در این جشن کیک ماه سرو شده و تقریبا می‌توان گفت یک مهمانی شبانه جذاب است. 

 • روز مادر

تقدیر و تشکر از مادران نه فقط در مالزی؛ بلکه در سراسر جهان یک فرهنگ است. در دومین یک‌شنبه ماه می، فرزندان خاک مالزی، مادرشان را با تمام وجود تقدیر می‌کنند.

 • روز ولنتاین

این روز، روز عشق است که در 14 فوریه برگزار می‌شود. معمولا در روز ولنتاین زوج‌ها مهر و محبت خود را با دادن هدیه‌های جذاب و زیبا بیان می‌کنند. 

 • انقلاب زمستانی

شما می‌توانید از شب‌های بلند زمستان در 21 یا 22 دسامبر لذت ببرید. در مالزی خانواده‌ها با خوردن تانگ‌یوآن، یک غذای سنتی، این رویداد را جشن می‌گیرند.

تعطیلات تحصیلی مالزی

تعطیلات تحصیلی مالزی اول از همه برای دانشجویان و دانش آموزانی که در این کشور تحصیل می‌کنند، مهم است. از این رو باید بدانید تعطیلات رسمی تحصیلی در مالزی بر اساس استان‌ها و ایالت‌های مختلف آن تعیین می‌شود. برای درک بهتر این تفاوت‌ها، ایالات مالزی را به دو دسته تقسیم کرده‌ایم:

 1.  ایالت‌های جوهور، کداه، کلانتان و ترنگانو 
 2.  ایالت‌های کوالالامپور، لابوان، ملاکا، نگری سمبیلان، پاهانگ، پرلیس، پنانگ، پراک، پوتراجایا، صباح، ساراواک و سلانگور 
تعطیلات معمولا در این دو گروه یکسان بوده؛ اما با یک روز جابه‌جایی همراه است. برای مثال تعطیلات ترم 1 گروه a در سال 2024، 13 مارس شروع می‌شود.

در صورتی که تعطیلات ترم 1 گروه b در سال 2024، 14 مارس آغاز می‌گردد.

تعطیلات رسمی بانک‌ها و ادارات مالزی

تعطیلات رسمی بانک‌ها و ادارات مالزی

ساعات کاری بانک‌ها و ادارات نیز یکی از مهم‌ترین پرسش‌های توریست‌ها و مسافران است.

خوب است بدانید بانک‌ها در مالزی معمولاً از روز دوشنبه تا جمعه از ساعت 9:30 صبح تا 3 بعد از ظهر پاسخگوی نیازهای مراجعین عزیز هستند. البته بانک‌های خصوصی و سایر موسسات مالی، ساعات کاری متفاوتی دارند. 

از طرفی، ادارات دولتی مالزی در 10 ایالت این کشور، از روز دوشنبه تا پنج‌شنبه از ساعت 8 صبح باز می‌شوند. زمان استراحت آنها از ساعت 12:45 تا 2 بعدازظهر بوده و پس از آن ساعات اداری تا 3 یا 4 بعدازظهر ادامه دارد.

باید بدانید ساعت اداری روز شنبه مالزی، 12:45 پایان می‌یابد. همچنین روز جمعه به مناسبت نماز جمعه، ادارات از ساعت 12:15 تا 2:45 بعدازظهر تعطیل می‌شوند.

ساعت کاری فروشگاه‌های مالزی در تعطیلات رسمی

معمولا تعطیلات رسمی در ساعات کاری فروشگاه‌های مالزی دخل و تصرفی ندارد! بدان معنا که ساعت 6 صبح تا 9 شب شما می‌توانید در مراکز خرید مالزی، قدم بزنید و خرید کنید.

این فروشگاه‌ها که معمولاً در نزدیکی ظهر، بسیار شلوغ هستند، هفته جدید را با یک استراحت کوتاه در بعد از ظهرهای شنبه و یکشنبه شروع می‌کنند. اغلب فروشگاه‌های کفش و لباس از ساعت 9:30 صبح تا 7 بعدازظهر در خدمت شما هستند و شما می‌توانید بی‌وقفه در این فروشگاه‌ها مشغول خرید شوید.

سوالات متداول

چند روز تعطیل رسمی در مالزی 2023 وجود دارد؟

خبر خوب این است که برای سال 2023، مالزی دارای 15 تعطیلات رسمی فدرال است – این یک تعطیلات بیشتر از سال 2022 است! در ضمن، آیا می‌دانستید؟ به طور متوسط، تعداد تعطیلات رسمی در مالزی تا 19 روز (تعطیلات فدرال به علاوه ایالتی) می‌رسد که بسیار بیشتر از میانگین جهانی تعطیلات رسمی در یک کشور است که 11 روز است.

چند روز کاری در مالزی سال 2023 وجود دارد؟

در مجموع 260 روز کاری در سال 2023 وجود دارد.

اخذ ویزای فوری مالزی با STUDYKL

STUDYKL با دو دهه تجربه همراه شماست تا ویزای فوری مالزی را در اسرع وقت دریافت کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۳۱۶۰ – ۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *