تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
منو
تحصیل در مالزی تخصص ماست، STUDYKL با دو دهه تجربه
وبسایت studykl.com با پشتیبانی هلدینگ شریف با دو دهه تجربه، راهنمای شما برای تحصیل در مالزی می باشد.
حکومت مالزی

حکومت مالزی

زمان مطالعه: 3 دقیقه
4.5/5 - (2 امتیاز)

حکومت مالزی، یک حکومت دموکراتیک و پویاست. نقش پادشاه و سلطنت نیز در این کشور بسیار پر رنگ است. با این هر فرد حق آزادی بیان دارد؛ ولی حکومت همواره در دست پادشاه مالزی است. در این مقاله، به بررسی هر آنچه می‌خواهید درباره حکومت مالزی بدانید، می‌پردازیم…

STUDYKL نماینده شما برای اخذ انواع ویزا در مالزی

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید.

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۳۱۶۰ – ۰۲۱

نوع حکومت در مالزی

مالزی کشوری سلطنتی با حکومت پادشاهی مشروطه است. این کشور پس از استقلال و جدایی از انگلیس در سال 1957 دارای حکومت سلطنتی شد. نظام حکومتی مالزی الگوبرداری از نظام پارلمانی وست مینیستر یا استعمار بریتانیا است.

هر چند مالزی کشور پادشاهی است، با این وجود قدرت در این کشور بیشتر در اختیار بخش مجریه یا دولت است و بخش مقننه و قضاییه قدرت کمتری دارد. انتخابات پارلمانی مالزی هر 5 سال یک بار برگزار می شود و سن شرکت کنندگان در انتخابات بالای 21 سال است. پارلمان مالزی از دو مجلس زیر به وجود می‌آید:

مجلس نمایندگان با 222 نماینده از طریق انتخابات سراسری برای دوره 5 ساله انتخاب می‌شود. مجلس سنا، با 70 سناتور بالاترین مجلس نمایندگان در مالزی است. شاید شما متعجب شوید وقتی بدانید ایالت‌های مالزی دارای مجلس نمایندگان ایالتی مستقل است.

این نمایندگان همزمان با انتخابات سراسری و با انتخابات مستقیم تعیین می‌شوند. در مالزی نمایندگان اجازه دارند که همزمان عضو مجلس نمایندگان مجلس ایالتی و مجلس نمایندگان باشند. ریاست قوه مجریه یا هیئت دولت نیز بر عهده رئیس جمهور است. نخست ویز و اعضای کابینه دولت براساس انتخابات مجلس نمایندگان فدرال تعیین می‌شوند.

انواع روش های مهاجرت به مالزی برای ایرانیان

آشنایی با سیستم دموکراتیک مالزی

سیستم دموکراتیک مالزی که بر اساس فدراسیون مبتنی بر قانون است، یک مرجع مورد اعتماد برای افرادی است که به دنبال اقامت یا تحصیل در این کشور هستند. آزادی بیان و حقوق بشر را تضمین می‌کند.

این سیستم دموکراتیک، با چرخه‌های انتخاباتی منظم و پایدار، به مردم اجازه می‌دهد که نقش فعالی در تعیین سیاست‌های کشور داشته باشند. همچنین، با حفظ قوانین شفاف و عادلانه، اطمینان می‌دهد که تمام افراد در مالزی، چه مهاجر و چه بومی، در برابر قانون برابرند.

جایگاه حکومت محلی در مالزی

در مالزی، اداره امور محلی در دست اعضای همان محل یا منطقه است که شامل شوراهای شهر و شهرداری‌ها است. این ارگان‌ها مسئول ارائه خدمات شهری، برنامه‌ریزی توسعه و نگهداری املاک عمومی هستند. این شوراها اغلب توسط وزیر داخلی منصوب می‌شوند و تحت نظارت وزارت داخلی هستند. با این حال در سال‌های اخیر، درخواست‌هایی مبنی بر افزایش مشارکت مردم در انتخابات محلی و برنامه‌ریزی شهری وجود دارد.

نقش پادشاهان در حکومت مالزی

همان‌طور که اشاره کردیم مالزی کشوری است که از طریق پادشاهی مشروطه اداره می‌شود. فرمانروایان بلندپایه مالزی یا پادشاهان، اداره این کشور را بر عهده دارند؛ در مالزی به استاندار هر استان سلطان گفته می شود. پادشاه مالزی برای یک دوره 5 ساله از بین 9 پادشاه ایالات مالایی انتخاب می‌شود. این سیستم حکومتی میراثی به جا مانده از حکومت استعماری بریتانیا در این کشور است.

با وجود حکومت پادشاهی در این کشور قانون گذاری به وسیله دو مجلس انجام می شود:

  • مجلس نمایندگان (Dewan Rakyat) یا خانه ملت
  • مجلس سنا (Dewan Negara) خانه کشور

پادشاهی مالزی 2024 دست کیست؟

پادشاهی مالزی 2023 دست کیست؟

فدراسیون مالزی یک سلطنت فدرال مشروطه است. به طور رسمی رئیس دولت، بالاترین درجه را دارد. این شخص در حال حاضر یانگ دی پرتوان آگونگ (عبدالله پاهنگ) است؛ به عبارت دیگر پادشاه مالزی هم‌اکنون عبدالله پاهنگ است. انتخاب پادشاهی مالزی هر 5 سال یکبار تکرار شده و از بین 9 سلطان ایالت‌های شبه جزیره مالزی انتخاب می‌شود.

سلطان عبدالله پاهانگ پادشاه شانزدهم مالزی است که جایگزین محمد پنجم کلانتان شده. پادشاه عبدالله در 24 ژانویه 2019 در جلسه ویژه کنفرانس حاکمان انتخاب شد. او در 31 ژانویه 2019 در ایستان نگارا سوگند یاد کرد.

حکومت مالزی و تکنولوژی

حکومت مالزی توسعه تکنولوژی را به عنوان یکی از اولویت‌های کلیدی خود تعریف کرده هست. این کشور سعی دارد تا به یکی از کشورهای برتر جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات تبدیل شود. از این رو حکومت به توسعه زیرساخت‌های دیجیتال و تشویق کارآفرینی در بخش تکنولوژی متمرکز است.

سوالات متداول

حکومت محلی مالزی را چه کسی به دست می‌گیرد؟

حکومت هر محل و منطقه بر عهده همان محل است؛ یعنی شورا مسئول رسیدگی به امور منطقه‌ای است.

در حال حاضر پادشاهی مالزی دست کیست؟

سلطان عبدالله پاهانگ

تحصیل و اقامت در مالزی با STUDYKL

STUDYKL با دو دهه تجربه فعالیت در زمینه تحصیل در مالزی، اخذ انواع ویزا برای کشور مالزی و اقامت موقت و دائم، آماده خدمات رسانی به شما است.

برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۳۱۶۰ – ۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *