تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
منو
تحصیل در مالزی تخصص ماست، STUDYKL با دو دهه تجربه
وبسایت studykl.com با پشتیبانی هلدینگ شریف با دو دهه تجربه، راهنمای شما برای تحصیل در مالزی می باشد.
اقتصاد مالزی

اقتصاد مالزی

زمان مطالعه: 6 دقیقه
5/5 - (22 امتیاز)

اقتصاد مالزی از نظر تولید ناخالص داخلی دارای رتبه 5 در آسیای جنوب شرقی و 36 در جهان است. این کشور با یک بازار تازه صنعتی نسبتاً باز و دولت محور، اقتصادی بسیار قوی و متنوع دارد. منابع درآمدی اصلی مالزی، شامل صادرات محصولات فلزی، الکترونیکی، روغن پالم و چوب می‌باشد. همچنین، مالزی به عنوان یکی از پیشروان صنعت خودرو‌سازی در منطقه آسیا شناخته شده است. در ادامه درباره وضعیت اقتصادی مالزی گفتگو می‌کنیم…

STUDYKL نماینده شما برای دریافت ویزای مالزی است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۳۱۶۰ – ۰۲۱

اقتصاد مالزی

امروزه مالزی یکی از پُر رونق‌ترین اقتصادهای جهان بوده و شهروندانش با در اختیار داشتن بهترین استاندارد‌ها، زندگی راحتی در مقایسه با سایر کشورهای جنوب شرقی آسیا دارند. از دهه 1970، مالزی بر تولید کالا برای صادرات و کاهش وابستگی به واردات متمرکز شده و این موضوع منجر به افزایش قابل توجه تولید در مالزی گشت. رشد سریع اقتصاد صادرات‌محور مالزی، عامل شرایط اقتصادی مطلوبی است که مردم از آن برخوردار هستند.

رتبه اقتصادی مالزی در جهان

رتبه اقتصادی مالزی از جهات مختلف را در باب یک جدول به شما ارائه داده‌ایم که نظرتان را به آن جلب می‌کنیم:

رتبه تولید ناخالص داخلی کشور مالزی  3 در جنوب شرقی آسیا
رتبه اقتصادی مالزی در جهان 36
رتبه صادرکنندگی محصولات روغن پالم در سطح جهان 2
رتبه بهره‌وری نیروی کار مالزی 3
رتبه اقتصاد رقابتی مالزی  25

رشد اقتصاد در مالزی

مالزی یکی از کشورهایی است که در دهه‌های گذشته توانسته رشد و توسعه قابل توجهی را در بخش اقتصادی خود به دست آورد. این کشور با وجود محدودیت‌هایی که در حوزه منابع طبیعی دارد، با استفاده از سرمایه‌گذاری هوشمندانه و تمرکز بر بخش‌های صنعتی، خدماتی و گردشگری، توانسته است عملکرد قابل توجهی را از خود نشان دهد.

در سال ۲۰۲۱، اقتصاد مالزی با رشد ۵٫۸ درصدی در مقایسه با سال قبل، به عنوان یکی از کشورهایی که توانسته‌ از اثرات منفی کرونا که تقریبا بر تمام جهان تاثیر گذاشت، فاصله بگیرند، شناخته شده است. این رشد در بخش‌های خدماتی، صنعتی و کشاورزی صورت گرفته است.

اقتصاد مالزی در دهه‌های چهل و پنجاه سال قبل، بر پایه کشاورزی و صنعت خرد بنا شده بود. اما با توسعه بخش خدمات و بخش صنعتی در دهه ۱۹۸۰ میلادی، این کشور توانست رشد قابل توجهی را تجربه کند. بهره‌وری نیروی کار مالزی از طریق استفاده بهینه از منابع انسانی، برنامه‌ریزی سیاسی موفق و حمایت دولتی از بخش خصوصی، به افزایش روند رشد اقتصادی کشور کمک کرده است.

افتخارات اقتصادی مالزی

افتخارات اقتصادی مالزی

به لحاظ موقعیت جغرافیایی مالزی که در نزدیکی استوا قرار گرفته، این کشور تبدیل به تولید کننده محصولات اولیه‌ای چون لاستیک، قلع و روغن پالم شده است. طوری که 50 درصد روغن پالم دنیا تولید کشور مالزی است. یکی دیگر از افتخارات این کشور از دهه 1970به بعد قرار گرفتن در ردیف سه کشور تولید کننده کولرهای گازی جهان است.

در اقتصاد مالزی سهم تولید 40 درصد و بخش‌های دیگر نظیر کشاورزی، مالی، حمل و نقل تنها 10 درصد سهم صادرات را به عهده دارند. چوب و نفت تولید شده در ایالت صباح مالزی در تمام دنیا شناخته شده و به نام است.

سیاست‌های مالزی برای پیشرفت اقتصاد

سیاست‌های مالزی برای پیشرفت اقتصاد

مالزی به عنوان یکی از کشورهایی که تغییراتی در سیاست‌های اقتصادی خود داده است، تلاش دارد تا با ایجاد ارتباطات بازرگانی بین المللی، رشد اقتصادی را افزایش دهد. بدین منظور مالزی با تأمین اعتبارات بین‌المللی و حمایت دولتی، واردات ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته را افزایش داده است. از این رو بهبود سطح آموزش و پژوهش و توسعه فناوری، بخش اساسی اقتصاد مالزی به شمار می‌رود.

دولت مالزی با برنامه‌ریزی مناسب برای توسعه بخش‌های مختلف اقتصادی، بازار داخلی را نیز توانسته تقویت کند و برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌های مختلف مثل صنعت، گردشگری و خدمات پزشکی، تسهیلات لازم را فراهم کرده است. علاوه بر این، مالزی با ایجاد مناطق ویژه اقتصادی، ارائه تسهیلات مالی و زیرساخت‌های مناسب، جذب سرمایه‌گذاران خارجی در بخش‌های مختلف اقتصادی خود را بهبود بخشیده است.

مالزی بهشت آسیای شرقی را بیشتر بشناسید.

مالزی دارای سیستم مالی پیشرفته‌ای است و بورس اوراق بهادار کوالالامپور (Bursa Malaysia) به عنوان یکی از بزرگترین بورس‌های منطقه آسیا شناخته می‌شود. همچنین، دولت مالزی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی، بسترهای قانونی و مالی را بهبود داده و با انعقاد قراردادهای مالیاتی و محافظتی با بسیاری از کشورهای دیگر، ریسک‌های سرمایه‌گذاری را کاهش داده است.

بهره‌وری نیروی کار مالزی به ازای هر کارگر 55.360 دلار بین‌المللی بود که سومین و بالاترین میزان در ASEAN شناخته شد. همچنین، مردم مالزی به لحاظ زندگی رفاهی و توسعه پا به جلویی که در سال‌های اخیر تجربه کرده‌اند، باعث شده‌ که این کشور به عنوان مقصد گردشگری جذابی برای بسیاری از مردم سراسر جهان شناخته شود.

در کل، با ایجاد سیاست‌های مناسب برای جذب سرمایه‌گذاری، توسعه صادرات، بهبود زیرساخت‌ها و تأمین منابع انسانی متخصص، اقتصاد مالزی تبدیل به اقتصادی پایدار و قابل توجه گردیده است.

منابع درآمدی مالزی

منابع درآمدی مالزی شامل صادرات محصولات فلزی، الکترونیکی، روغن پالم، چوب و خودرو‌سازی است. همچنین، اقتصاد مالزی بسیار قوی و متنوع است و ارزش صادرات محصولات با فناوری پیشرفته در سال ۲۰۲۰ به ۹۲٫۱ میلیارد دلار آمریکا رسید که دومین بالاترین میزان در ASEAN است. صادرات مالزی دومین حجم و ارزش محصولات روغن پالم در سطح جهان پس از اندونزی است.

باید بدانید منبع درآمد اقتصاد مالزی از تولید و صادرات محصولات صنعتی، خدمات، کشاورزی و گردشگری تأمین می‌شود. در ادامه به برخی از جوانب مهم آن اشاره می‌کنیم:

  • رتبه بندی اقتصادی: مالزی به عنوان یکی از کشورهای با اقتصاد پیشرفته و متنوع در منطقه آسیا شناخته می‌شود. در رده‌بندی رشد اقتصادی، مالزی در جایگاه برتری قرار دارد و به عنوان یک اقتصاد باز معرفی می‌شود.
  • صنعت و تولید: مالزی برای تولید محصولات صنعتی متنوعی شناخته می‌شود. بخش‌هایی نظیر الکترونیک، خودروسازی، ماشین‌آلات، محصولات پتروشیمی، فولاد، نساجی و غیره در اقتصاد مالزی نقش مهمی دارند.
  • صادرات و واردات: مالزی یکی از کشورهای صادرکننده مهم در جهان است. صادرات محصولات صنعتی، نفت و گاز، الکترونیک، لباس و محصولات کشاورزی از جمله عوامل اصلی درآمدزایی اقتصاد مالزی است. همچنین، کشور واردات زیادی در زمینه مواد خام، ماشین‌آلات، تجهیزات الکترونیکی و محصولات مصرفی دارد.
  • بورس اوراق بهادار: مالزی دارای یک بازار بورس اوراق بهادار پویا است. بورس اوراق بهادار کوالالامپور (Bursa Malaysia) در آن به عنوان یکی از بازارهای مالی مهم و منحصر به فرد منطقه آسیا شناخته می‌شود.
  • گردشگری: صنعت گردشگری نیز در اقتصاد مالزی نقش مهمی ایفا می‌کند و با توجه به جزایر زیبا و طبیعت بکری که دارد، هر ساله میزبان گردشگران خارجی از سراسر دنیا است.
  • بخش خدمات: بخش خدمات در اقتصاد مالزی نقش مهمی ایفا می‌کند و به عنوان یکی از مهمترین مولفه‌های اقتصادی کشور شناخته می‌شود. این بخش شامل خدمات مالی، بانکی، بیمه، ارتباطات، فناوری اطلاعات، حمل و نقل، گردشگری، آموزش، بهداشت و درمان و سایر خدمات مرتبط است.
  • سرمایه‌گذاری خارجی: همچنین این کشور به دلیل قوانین سرمایه‌گذاری دوستانه، زیرساخت‌های قوی، نیروی کار ماهر و بازار داخلی بزرگ، جذابیت زیادی برای سرمایه‌گذاری خارجی دارد. مالزی تابه‌حال توانسته سرمایه‌گذاران خارجی را جذب کند و بسیاری از شرکت‌ها و کارخانجات بزرگ جهان در مالزی فعالیت داشته باشند.
  • بخش کشاورزی: در مالزی، بخش کشاورزی نیز نقش مهمی در اقتصاد دارد. تولید محصولاتی مانند روغن نخل، رزین، برنج، فراورده‌های چوبی و محصولات باغی از جمله عوامل اصلی درآمدزایی این بخش است. کشاورزی در مالزی به صورت صنعتی و کشاورزی کوچک مشغول به فعالیت است.
  • سرمایه انسانی: مالزی برخلاف منابع طبیعی محدود، بر سرمایه انسانی قوی خود تکیه می‌کند. سیستم آموزش عالی کیفیت بالا، نیروی کار ماهر و متخصص، و تمرکز بر تحقیق و توسعه، از عواملی هستند که به رشد و توسعه اقتصادی کشور کمک کرده‌اند.
  • همکاری‌های بین‌المللی: مالزی عضویت در سازمان همکاری اقتصادی ASEAN سازمان تجارت جهانی (WTO) و دیگر توافقنامه‌های تجاری بین‌المللی را نیز برای تقویت روابط تجاری و اقتصادی با سایر کشورها پیگیری می‌کند. همچنین، این کشور با داشتن زیرساخت‌های حمل و نقل پیشرفته، بنادر و فرودگاه‌های بین‌المللی، به عنوان یک مرکز تجاری و ترانزیت برای نقل و انتقال کالاها و خدمات در منطقه آسیا شناخته می‌شود.

ناگفته نماند برنامه توسعه بلندمدت مالزی (معروف به برنامه ویژه توسعه اقتصادی) و سیاست‌های دولت برای توسعه بخش‌های استراتژیک و نوآورانه مانند فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)، برق خورشیدی، تولید ناخالص داخلی (GDP) سبز و صنایع پیشرفته، به منظور تنظیم و تعزیز رشد پایدار و تنوع اقتصادی در مالزی اجرا می‌شوند.

در کل، با اقتصاد پایدار و تنوع در بخش‌های مختلف، مالزی به عنوان یک کشور صنعتی و تجاری پررشد شناخته می‌شود که در حال توسعه و پیشرفت است.

سوالات متداول درباره اقتصاد کشور مالزی

مالزی چندمین اقتصاد دنیاست ؟

مالزی سی و ششمین اقتصاد بزرگ در دنیا است.

چشم‌انداز مالزی در سال 2023 چگونه است؟

رشد اقتصادی مالزی در سال 2023 به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

کدام صنعت در مالزی 2023 در حال رشد است؟

انتظار می‌رود که صنعت ساخت‌ و ساز مالزی در 2023 رشد قوی‌تری را ثبت کند که عمدتاً با بهبود مستمر در فعالیت‌ها در زیربخش‌های مهندسی عمران و مسکونی تقویت می‌شود. پیشرفت سریع‌تر پروژه‌های بزرگ حمل‌ و نقل و تاسیسات، رشد در زیربخش مهندسی عمران را افزایش می‌دهد.

آیا رشد اقتصادی مالزی در سال 2023 کمتر از سال 2022 خواهد بود؟

رشد اقتصادی مالزی احتمالا در سال 2023 تعدیل خواهد شد و  تولید ناخالص داخلی (GDP) پس از رشد استثنایی 8.7 درصدی در سال 2022، 4.1 درصد رشد کند.

چشم‌انداز تورم مالزی در سال 2023 چیست؟

تورم مالزی در ژانویه 2023 در مقایسه با 3.8 درصد در دسامبر 2022 به 3.7 درصد کاهش یافت و این شاخص 129.5 در مقابل 124.9 در ماه مشابه سال قبل ثبت کرد. رشد کندتر از اکتبر 2022 ثبت شده.

چرا اقتصاد مالزی همواره در حال رشد است؟

فعالیت بخش خصوصی محرک اصلی رشد باقی مانده است که توسط مصرف و سرمایه گذاری خصوصی حمایت می‌شود. ادامه رشد مصرف خصوصی عمدتاً ناشی از بهبود شرایط بازار کار بود. در همین حال، رشد کلی صادرات مطابق با تقاضای خارجی ضعیف‌تر تعدیل شد.

شرکای اقتصادی و تجاری کشور مالزی کدامند؟

چین، سنگاپور، ژاپن و ایالات متحده

اقامت و تحصیل در مالزی با STUDYKL

STUDYKL با دو دهه تجربه بهترین حامی و راهنمای شما برای تحصیل در مالزی، اخذ ویزای دانشجویی مالزی و دیگر خدمات مربوط به مهاجرت به مالزی است.

برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۳۱۶۰ – ۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *