تماس بگیرید
تماس از طریق واتساپ
سه شنبه , آذر ۱۵ ۱۴۰۱
منو
StudyKL با 18 سال تجربه، پشتیبان شما برای تحصیل در مالزی
اطلاعیه: وبسایت studykl.com با پشتیبانی هلدینگ مشاوره شریف بزرگترین ارائه کننده اطلاعات تمامی مراکز تحصیلی مالزی می باشد.
موقعیت جغرافیایی مالزی

موقعیت جغرافیایی مالزی

5/5 - (2 امتیاز)

موقعیت جغرافیایی مالزی در کنار آسمان‌خراش‌ها، خانه‌های چوبی روستایی و جنگل‌های بارانی، این کشور را در ردیف محبوب‌ترین مقاصد برای گردشگران قرار داده است. کشوری سرسبز با آب و هوای دلپذیر که دارای دو نیمه و دو پایتخت است. نظر شما را به این جغرافیای خاص جلب می‌کنیم.

StudyKL همراه و مشاور شما برای اخذ ویزای گردشگری مالزی و اقامت در این کشور زیبا است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر، همین حالا با ما تماس بگیرید.

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۳۱۱۵ – ۰۲۱

مشخصات جغرافیایی مالزی

مالزی کشوری با مساحت تقریبی 320 هزار کیلومتر است که از لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوب شرقی آسیا قرار دارد. این کشور به وسیله دریای چین به دو قسمت مجزا تقسیم شده که با کمک نقشه کشور مالزی قابل مشاهده است.

موقعیت جغرافیایی مالزیمالزی غربی یا شبه جزیره مالزی

بخش غربی مالزی از شمال با کشور تایلند مرز مشترک دارد و از جنوب همسایه کشور سنگاپور است؛ این بخش از مالزی شامل سلطان نشین جوهور، کداه، پاهنگ، نگری سمبیلان، کاتنتان، پراک، سلانگور، پرلیس و ترنگانا است. مالزی غربی از دو ایالت تحت ریاست فرمانداران ملاکا و پنانگ و دو منطقه فدرال پوتراجایا و کوالالامپور تشکیل شده است.

تقسيمات بخش غربی مالزی شامل 2 منطقه فدرال به نام‌های Territories of Kuala Lumpur و  Territories of Putrajaya بوده و 11 ایالت که عبارتند از:

 1. Negeri Sembilan
 2. Perlis
 3. Kedah
 4. Pulau Pinang
 5. Perak
 6. Selangor
 7. Melaka
 8. Pahang
 9. Johor
 10. Kelantan
 11. Terengganu

موقعیت جغرافیایی مالزیمالزی شرقی یا بورنئی

مالزی شرقی در جزیره بورنئو قرار دارد. این بخش از مالزی با کشور اندونزی مرز مشترک دارد و شامل ایالات ساباح، ساراواک و حوزه فدرال لابوآن است. هر دو بخش مالزی غربی و شرقی دارای دشت‌های مرتفع ساحلی و کوهستان‌های جنگلی انبوه است. آب و هوای هر دو بخش  استوایی همراه با بادهای موسمی سالانه است. البته ناگفته نماند ساحل غربی مالزی از باتلاق‌ها و تپه‌های گلی تشکیل شده است. برای لمس زیبایی‌های مالزی اخذ ویزای گردشگری مالزی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

تاریخ و دیرینه مالزی 

شبه جزیره مالایی که در مسیر بنادر تجاری میان چین و خاورمیانه قرار گرفته بود در قرن 10 اولین حکومت پادشاهی را تجربه کرد. در سال 1511 توسط کشور پرتغال اشغال شد و تا آغاز جنگ جهانی دوم مستعمره این کشور بود. در طول جنگ جهانی دوم کشور مالزی به تصرف ژاپنی‌ها درآمد ولی طولی نکشید که در پی برنامه انگلیسی‌ها برای اداره یکپارچه مالایا تحت مستعمره پادشاهی واحد به نام اتحادیه مالایی درآمد.

اتحادیه مالایی در سال 1946 تأسیس شد و شامل تمام املاک بریتانیا به جز سنگاپور بود. در سال 1965 سنگاپور از مالزی جدا و به کشوری مستقل تبدیل شد. پرچم مالزی برای اولین بار در سال 1963 به رسمیت شناخته شد. با مخالفت‌ها و شورش حزب کمونیست، مالایا بریتانیا را مجبور به خروج از مالزی کرد. در سال 1975 استقلال فدراسیون مالایا در چهارچوب کشورهای مشترک المنافع صورت گرفت.

و در نهایت آغاز رشد چشمگیر اقتصادی این کشور از سال 1980 کلید خورد. با توسعه اقتصاد در مالزی جمعیت شهرنشین افزایش پیدا کرد طوری که 40 درصد از کل جمعیت مالزی شهرنشین شدند. خوب است بدانید شبه جزیره مالزی 85 درصد از جمعیت این کشور را به خود اختصاص داده است و تمرکز جمعیت در اطراف دره کلانگ و نزدیکی پایتخت بیشتر از سایر نقاط است.

موقعیت جغرافیایی مالزی

مالزی کشوری با دو پایتخت!

دانستن این موضوع مایه شگفتی‌تان می‌شود اگر بدانید پایتخت اصلی کشور مالزی شهر کوالالامپور است با این وجود، پوتراجایا مرکز اداری جدیدالتأسیس دولت فدرال مالزی محسوب می‌شود. در واقع همان طور که کوالالامپور پایتخت جغرافیایی مالزی است پوتراجایا نیز پایتخت اداری این کشور آسیایی است.

هدف دولت از انتقال مراکز اداری از کوالالامپور به پوتراجا، کاهش تراکم سازمان‌های دولتی و وزاتخانه‌ها در پایتخت بود. در حال حاضر کوالالامپور تنها مقر پارلمان و مرکز بازرگانی و مالی کشور مالزی به شمار می‌رود. همچنین این شهر زیبا مکانی عالی برای اقامت در مالزی است.

حکومت پادشاهان در مالزی

مالزی کشوری است که از طریق پادشاهی مشروطه اداره می‌شود. فرمانروایان بلندپایه مالزی یا پادشاهان، اداره این کشور را بر عهده دارند؛ در مالزی به  استاندار هر استان سلطان گفته می شود. پادشاه مالزی برای یک دوره 5 ساله از بین 9 پادشاه ایالات مالایی انتخاب می‌شود. این سیستم حکومتی میراثی به جا مانده از حکومت استعماری بریتانیا در این کشور است.

با وجود حکومت پادشاهی در این کشور قانون گذاری به وسیله دو مجلس انجام می شود:

 • مجلس نمایندگان (Dewan Rakyat) یا خانه ملت
 • مجلس سنا (Dewan Negara) خانه کشور

219 نماینده مجلس برای یک دوره 5 ساله انتخاب شده و تصمیمات قانون گذاری میان اعضای فدرال و ایالتی تقسیم می‌شود. جالب است بدانید سن رأی دادن برای انتخابات مجلس در این کشور بالای 20 سال است. و در نهایت مطابق قانون اساسی مالزی آزادی مذاهب در این کشور یک فرهنگ پذیرفته شده است، طوری که ادیان و قوم‌های مختلف در کنار یکدیگر زندگی مسالمت آمیزی دارند.

وسعت جغرافیایی مالزی

شبه جزیره مالزی 40 درصد از کل خشکی این کشور را تشکیل می‌دهد. چندین رشته کوه از شمال به جنوب در امتداد شبه جزیره مالزی وجود دارد که توسط بزرگراه باریک از جنوب به سنگاپور متصل می‌شود. در کنار تنگه مالاکا و در امتداد ساحل غربی، دشتی وسیع و حاصلخیز می‌بینید، علاوه بر آن دشت ساحلی دیگری در امتداد ساحل شرقی دریای چین نیز نمای چشمگیری از این کشور زیبا را برایتان به تصویر می‌کشد.

در مالزی شرقی به دلیل شرایط سخت، اکثر بومیان از RAINFOREST شبکه بزرگ رودخانه به عنوان وسیله حمل ونقل استفاده می‌کنند. به دلیل موقعیت جغرافیایی مالزی هوای این کشور در تمام طول سال گرم و مرطوب است. بارندگی‌های مالزی به صورت انفجارهای کوتاه و شدید است.

شدت بارندگی‌های در این کشور به گونه‌ای است که انگار سطل‌های متوالی آب پشت سر هم روی سرتان ریخته می‌شود. به همان سرعتی که باران شروع می‌شود در چشم به هم زدنی ابرهای باران‌زا آسمان مالزی را ترک کرده و ناپدید می‌شود؛ آنوقت است که باید برای استنشاق هوای تازه راهی کوچه و خیابان شوید.

اقتصاد مالزی

افتخارات اقتصادی مالزی

به لحاظ موقعیت جغرافیایی مالزی که در نزدیکی استوا قرار گرفته، این کشور تبدیل به تولید کننده محصولات اولیه‌ای چون لاستیک، قلع و روغن پالم شده است. طوری که 50 درصد روغن پالم دنیا تولید کشور مالزی است. یکی دیگر از افتخارات این کشور از دهه 1970به بعد قرار گرفتن در ردیف سه کشور تولید کننده کولرهای گازی جهان است.

در اقتصاد مالزی سهم تولید 40 درصد و بخش‌های دیگر نظیر کشاورزی، مالی، حمل و نقل تنها 10 درصد سهم صادرات را به عهده دارند. چوب و نفت تولید شده در ایالت صباح مالزی در تمام دنیا شناخته شده و به نام است.

سوالات متداول درباره موقعیت جغرافیایی کشور مالزی

همسایه های کشور مالزی کدام کشورها هستند؟

کشورهای همسایه مالزی شامل:

 • تایلند
 • اندونزی
 • سنگاپور

مالزی مستعمره کدام کشور بوده است؟

کشور پرتغال

اخذ انواع ویزای مالزی با StudyKL

StudyKL صفر تا صد امور مربوط به ویزا توریستی، سوشیال، تحصیلی و خانه دوم مالزی را برایتان به سرانجام می‌رساند.

ما با با تکیه بر تجربه 18 ساله، اطلاعات به‌روز و کارشناسی شده و شناختی که از ساختار دانشگاه و مراکز آموزشی مالزی داریم، در کوتاه‌ترین زمان بهترین شرایط را برای اقامت شما در مالزی فراهم می‌کنیم.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۳۱۱۵ – ۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.