تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
یکشنبه , اردیبهشت ۳۰ ۱۴۰۳
منو
تحصیل در مالزی تخصص ماست، STUDYKL با دو دهه تجربه
وبسایت studykl.com با پشتیبانی هلدینگ شریف با دو دهه تجربه، راهنمای شما برای تحصیل در مالزی می باشد.
پرچم مالزی

پرچم مالزی

زمان مطالعه: 4 دقیقه
4.8/5 - (57 امتیاز)

پرچم مالزی با رنگ‌های شاد و روشن، نشان‌دهنده جاذبه و زیبایی این کشور است و همچنین به عنوان نمادی از وحدت و همبستگی میان ایالت‌های مختلف این کشور در تلاش برای توسعه و پیشرفت مشترک خود می‌باشد. در ادامه بیشتر درباره رنگ‌ ها، نشانه‌ ها، تفاوت پرچم مالزی و امریکا و حقایق جالب درباره این پرچم خواهید خواند…

STUDYKL نماینده و راهنمای شما برای گرفتن ویزای برای سفر و مهاجرت به مالزی است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۳۱۶۰ – ۰۲۱

معرفی پرچم مالزی

معرفی پرچم مالزی

پرچم مالزی با نام خطوط افتخار (به مالایی: Jalur Gemilang) معروف است. این پرچم از 14 نوار قرمز و سفید افقی و یک هلال زردرنگ و ستاره‌ای 14 پَر تشکیل شده است. 14 خط عرضی نشان دهنده سرزمین‌های فدرال و 14 پَر ستاره، نشان از وحدت بین آنهاست. خطوط افتخار برای اولین بار در 16 سپتامبر 1963 به رسمیت شناخته شد.

مالزی بهشت آسیای شرقی را بیشتر بشناسید.

پرچم یا نشان کشور مالزی، یکی از شناخته‌شده‌ترین پرچم های جهان است که به دلیل طراحی خاص و رنگ‌بندی منحصر به فرد، مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است. پرچم مالزی شامل یک مستطیل با نسبت ۱:۲ بوده که در بخش بالایی آن، مهمترین عنصر پرچم یعنی نشان کشور مالزی واقع شده است.

مشخصات پرچم مالزیا
طرح 14 نوار افقی متناوب قرمز و سفید و یک هلال زرد و یک ستاره 14 پر در یک مستطیل آبی
طراح محمد حمزه
نام جالور جمیلانگ
عرض 3 فوت
طول 6 فوت
نسبت 1:2
تاریخ به رسمیت شناخته شدن ۱۶ سپتامبر ۱۹۶۳

عکس پرچم مالزی چه شکلیه؟

عکس پرچم مالزی

پرچم ملی مالزی از 14 نوار قرمز و سفید افقی تشکیل شده است. همچنین این پرچم یک قسمت آبی رنگ با هلالی زردرنگ دارد. در دل این هلال، ستاره‌ای 14 پَر به نام “Bintang Persekutuan” قرار گرفته است. در عکس پرچم مالزی نیز می‌توانید این اشکال و نوارها را ببینید.

تفاوت پرچم مالزی و امریکا

تفاوت پرچم مالزی و امریکا

تفاوت بین پرچم مالزی و امریکا در این است؛ پرچم ایالات متحده دارای 50 ستاره در داخل مربع آبی بوده و پرچم سرزمین مالزی دارای هلال زرد و ستاره‌ای 14 پَر در مربع آبی می‌باشد.

معنی رنگ ها در پرچم مالزی

رنگ‌های پرچم مالزی شامل قرمز، سفید، آبی و زرد هستند که هر کدام معنی خاصی دارند:

 • قرمز: شجاعت، پشتکار و جسارت
 • سفید: صداقت و نجابت
 • آبی: وحدت از طریق صلح و اطاعت
 • زرد: وفاداری به کشور و پادشاه 

در کل، پرچم این سرزمین نشان دهندهٔ وحدت، قدرت، صلح و تلاش برای پیشرفت در مالزی است.

پرچم مالزی نماد و نشانه چیست؟

14 نوار و ضلع‌های ستاره در پرچم مالزی، نماد وحدت و برابری بین ایالت‌ها و سرزمین‌های فدرالی این سرزمین هستند. هلال در پرچم کشور مالزی نیز نماد اسلام و دین رسمی آن است؛ در حالی که رنگ زرد هلال و ستاره، رنگ سلطنتی حاکمان مالایی را نشان می‌دهد. کانتون آبی هم نشانه همبستگی و اتحاد ملت مالزی است.

نام پرچم مالزی چیست؟

نام پرچم مالزی (Jalur Gemilang) جالور جمیلانگ است. این نام در زبان مالایی به معنی “راه راه های برتری” یا “راه راه های شکوه” است. در سال 1997 توسط نخست وزیر آن زمان، تون دکتر ماهاتیر بن محمد، نامگذاری گردید. نام پرچم مالزیا در واقع نشان دهنده هدف مالزی برای تلاش برای پیشرفت و موفقیت است.

تاریخ پرچم مالزی

پرچم یا خطوط افتخار مالزی (به مالایی: Jalur Gemilang) که دارای ۱۴ راه قرمز و سفید و یک هلال و یک ستاره با ۱۴ پر، برای اولین بار در ۱۶ سپتامبر ۱۹۶۳ به رسمیت شناخته شد. آن زمان، پرچم این کشور دارای ۱۱ خط عمودی با رنگ قرمز و سفید بود، اما پس از اضافه شدن سه‌ایالت جدید به این کشور، تصمیم گرفته شد که تعداد خطوط به ۱۴ خط افزایش یابد. ۱۴ خط عرضی نشان دهنده سرزمین‌های فدرال است و ۱۴ نقطه ستاره نشان دهنده وحدت بین سرزمین‌های فدرال است.

ویژگی های خاص پرچم سرزمین مالزی

 • از جمله نکات جالب تعداد خطوط این پرچم است که بسیار کمتر از پرچم‌های دیگر کشورها می‌باشد. این ویژگی باعث شده که پرچم یا نشان مالزی به عنوان یکی از ساده‌ترین و قابل تشخیص‌ترین پرچم‌ها شناخته شود.
 • در مراسم رسمی و رویدادهای مختلف مالزی، پرچم به شکل فراوانی استفاده می‌شود و به عنوان نمادی از همبستگی و وحدت در این کشور شناخته می‌شود.
 • پرچم مالزیا علاوه بر استفاده سیاسی، به عنوان نمادی از این کشور در سراسر جهان شناخته شده و به صورت رسمی در سازمان ملل نیز به عنوان نمادی از مالزی در نمایشگاه پرچم‌های دولتی حضور دارد.

اخذ ویزای سوشیال مالزی فقط در 72 ساعت!

6 حقیقت جالب درباره پرچم مالزی

 1. نام این پرچم به معنای “راه راه‌های شکوه” بوده که برای نشان دادن افتخار به مالزی انتخاب شده است.
 2. در بخش ستاره پرچم، چهارده خط و نقطه قرار دارند که به تعداد ایالات فدرال مالزی اشاره دارند. با اخراج سنگاپور، پرچم هیچ تغییری نکرد و چهارده ستاره و خط همچنان حفظ شدند.
 3. طرح این نشان از پرچم شرکت هند شرقی الهام گرفته شده و شباهت‌هایی در طراحی راه‌راه با آن قابل مشاهده است.
 4. پرچم این کشور در سال 1947 به دست محمد حمزه طراحی شده که هر دو طرح را در دو هفته به اتمام رسانده بود. یکی از این طرح‌ها به پرچم این کشور تبدیل شده است.
 5. پرچم مالزی دارای سرود مخصوص نیز هست که پس از انتخاب نام جدید در سال 1997 به نام Jalur Gemilang منتشر شد.
 6. همچنین برای جشن گرفتن المپیک 2021 توکیو، یک وب سایت ژاپنی طرح‌های انیمه سامورایی از پرچم های ملی را طراحی کرد که نشان مالزی نیز در آن گنجانده شده و فرزند خورشید و ماه نام گرفت.

پرچم کشورهای همسایه مالزی

شاید دوست داشته باشید پرچم مالزی را با همسایه‌هایش مقایسه کنید. در تصویر زیر پرچم مالزی و کشورهای همسایه آن به نمایش گذاشته شده است.

پرچم کشورهای همسایه مالزی

سوالات متداول

پرچم مالزی نشانه چیست؟

14 نوار و ضلع‌های ستاره در پرچم مالزی، نماد وحدت و برابری بین ایالت‌ها و سرزمین‌های فدرالی این سرزمین هستند. هلال در پرچم کشور مالزی نیز نماد اسلام و دین رسمی آن است؛ در حالی که رنگ زرد هلال و ستاره، رنگ سلطنتی حاکمان مالایی را نشان می‌دهد. کانتون آبی هم نشانه همبستگی و اتحاد ملت مالزی است.

پرچم مالزی نماد چیست؟

هلال نشان دهنده اسلام، دین دولتی کشور است. کانتون آبی نماد اتحاد مردم مالزی است. زرد ستاره و هلال رنگ سلطنتی حاکمان مالایی است.

تفاوت پرچم مالزی و امریکا در چیست؟

تفاوت بین پرچم مالزی و امریکا در این است؛ پرچم ایالات متحده دارای 50 ستاره در داخل مربع آبی بوده و پرچم سرزمین مالزی دارای هلال زرد و ستاره 14 پر در مربع آبی می‌باشد.

تحصیل و زندگی در مالزی با STUDYKL

STUDYKL با دو دهه تجربه بهترین حامی و راهنمای شما برای تحصیل در مالزی و اخذ اقامت دائم و موقت است.

برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۳۱۶۰ – ۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *