تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
یکشنبه , اردیبهشت ۳۰ ۱۴۰۳
منو
تحصیل در مالزی تخصص ماست، STUDYKL با دو دهه تجربه
وبسایت studykl.com با پشتیبانی هلدینگ شریف با دو دهه تجربه، راهنمای شما برای تحصیل در مالزی می باشد.
پیش دانشگاهی کانادایی یا CIMP چیست؟

پیش دانشگاهی کانادایی یا CIMP چیست؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه
5/5 - (25 امتیاز)

اگر با سیستم جدید ایران یعنی دیپلم 12 ساله فارغ التحصیل شده‌اید، بهترین انتخاب برای شما پیش دانشگاهی کانادایی یا CIMP است تا بتوانید وارد دانشگاه‌های معتبر شده و تحصیل در خارج را در پیش بگیرید. CIMP یکی از معتبرترین سیستم‌‌های آموزشی دنیا است که طرفداران زیادی در میان دانش‌آموزان بین المللی دارد. در این مقاله همه چیز درباره سی آی ام پی را شرح خواهیم داد…

STUDYKL راهنمای شما برای تحصیل پیش دانشگاهی CIMP در مالزی است.

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید.

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۳۱۶۰ – ۰۲۱

برنامه بین‌ المللی پیش‌ دانشگاهی کانادایی یا CIMP چیست؟

برنامه بین‌ المللی پیش‌ دانشگاهی کانادایی یا CIMP، با بیش از سه دهه تجربه، با استفاده از برنامه درسی وزارت آموزش اُنتاریو کانادا، به دانش‌آموزان پیش‌ دانشگاهی فرصت آموزش برتر را می‌دهد. با فرا گرفتن این برنامه آموزشی، موفق به دریافت مدرک دبیرستان اُنتاریو می‌شوید که شهرت جهانی داشته و بسیار هم معتبر است.

CIMP یک مدرسه با دسترسی جهانی است. اکثر اعضای تیم آموزشی آن که شامل اساتید متخصص و متنوع هستند، در انتاریو تحصیل کرده و دارای گواهینامه کالج معلمان انتاریو (OCT) هستند. آن‌ها با داشتن تجربه‌ای بزرگ در طراحی و ارائه درس‌ها و ارزیابی‌های عالی، به CIMP افتخار می‌دهند.

با داشتن دانش‌آموزان از بیش از 45 کشور و تمام معلمان که بر یادگیری براساس سیستم آموزش کانادا تمرکز دارند، CIMP تجربه‌ای واقعاً جهانی را در زمینه آموزش به هر دانش‌آموز ارائه می‌دهد. سخت‌گیری علمی و انتظارات بالا، همراه با حس مسئولیت اجتماعی و آگاهی جهانی، تأکید بزرگ CIMP بر یادگیری است.

به علاوه همکاری، ارتباطات، تفکر نقاد، خلاقیت، توسعه شخصیت و تربیت شهروند در آموزش CIMP گنجانده شده است. این روش آموزش، با تأکید بر توسعه استقلال، کنجکاوی و توانایی سازگار با تغییرات، به منظور موفق کردن دانش‌آموزان CIMP در دنیای پویا طراحی شده است.

نگاه کلی به اهدف پیش‌ دانشگاهی کانادایی

برنامه تحصیلی بین‌المللی کانادا (CIMP)، با توجه به نیازهای دانش‌آموزان، طراحی شده است. نیمی از فارغ‌التحصیلان CIMP در دانشگاه‌های مالزی و بقیه در دانشگاه‌های برتر کانادا، استرالیا، بریتانیا و آمریکا تحصیل می‌کنند. CIMP که توسط وزارت آموزش مالزی تأیید شده و هر سال توسط وزارت آموزش اُنتاریو کانادا بازبینی می‌شود، به دانش‌آموزان و والدین کمک می‌کند تا برنامه مناسب خود را انتخاب کنند.

اخذ مدرک پیش دانشگاهی کانادایی در مدرسه سان وی مالزی

مزایای تحصیل پیش دانشگاهی CIMP

برنامه تحصیلی بین‌ المللی کانادا به دانش‌آموزانی که به دنبال تحقق اهداف تحصیلی پس از دبیرستان هستند، کمک می‌کند. مزایای تحصیل پیش دانشگاهی CIMP:

 • توسعه مهارت‌های ارتباطی: CIMP به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های ارتباطی خود را در زبان انگلیسی تقویت کنید.
 • آمادگی برای دانشگاه: CIMP همچنین شما را برای انتقال از محیط آموزشی دبیرستان به دانشگاه آماده می‌کند.
 • تجربه فرهنگ یادگیری: با CIMP فرصت تجربه فرهنگ یادگیری بین المللی را خواهید داشت. 
 • رشد آکادمیک و اجتماعی: برای رشد آکادمیک و اجتماعی از تمام پتانسیل بهره ببرید.
 • فکر کردن به صورت تحلیلی و انتقادی: CIMP شما را تشویق می‌کند تا به طور تحلیلی و انتقادی فکر کنید.

زبان آموزشی در برنامه بین المللی کانادایی

زبان آموزشی در برنامه بین المللی کانادایی

زبان آموزش در برنامه تحصیلی بین‌المللی کانادا (CIMP) در کالج Sunway، انگلیسی است.

 • شما بر اساس نتایج IELTS یا انگلیسی سطح 11 ارزیابی می‌شوید تا توانایی خواندن، نوشتن، صحبت کردن و درک انگلیسی در سطح مورد نیاز برای مطالعات پیش دانشگاهی را تعیین کنید.
 • برنامه انگلیسی به عنوان زبان دوم (ESL) به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های مورد نیاز خود را برای استفاده روزمره از انگلیسی را همزمان با توانایی زبان انگلیسی علمی ارتقا دهید.
 • در برنامه ESL پنج سطح وجود دارد: ESL سطح 1 تا 5.
 • همچنین می‌توانید در تعدادی از دوره‌های CIMP ثبت نام کنید: ESL سطح 3 تا 5.

شما می‌توانید تحت شرایط زیر در CIMP ثبت نام کنید:

 1. ESL سطح 4 – با نمره حداقل %65. اگر با نمره کمتر پاس کنید، باید به سطح 5 ESL پیشرفت کنید.
 2. ESL سطح 5 – با نمره حداقل %50

ساختار پیش دانشگاهی اُنتاریو

ساختار پیش دانشگاهی اُنتاریو

برنامه تحصیلی بین‌ المللی کانادایی به طور منظم 6 ساعت در هفته برای هر موضوع کلاس برگزار می‌کند که در مجموع به 110 ساعت آموزشی برای هر موضوع در هر ترم تحصیلی می‌رسد. شما در ارتباط مستقیم و مداوم با معلمان خود خواهید بود و هر کلاس به گونه‌ای طراحی شده که فرصت کافی برای مطالعه و بحث درباره موضوعات و مسائل مختلف باشد.

پس از پایان کلاس‌ها، معلمان نیز برای ارائه راهنمایی و کمک اضافی در دسترس‌تان خواهند بود. اکثر این معلمان، تجربه زیادی در زمینه آموزش کانادایی دارند. از طریق ارزیابی‌های مداوم، نیازهای شما شناسایی و به سرعت رفع خواهد شد. جالب است بدانید اگر در یکی از امتحانات و نتایج درسی ضعیف عمل کنید، تأثیر منفی بر نمره نهایی شما نخواهد داشت و با رفع سریع نقاط ضعف، عملکردتان در طول ترم بهبود خواهد یافت!

 • دروس: همه دروس ارائه شده در CIMP با توجه به الزامات وزارت آموزش اُنتاریو کانادا توسعه یافته‌اند. CIMP هر ساله برای اعطای اعتبارات به عنوان دبیرستان سان وی اُنتاریو (OSSD) بازبینی می‌شود.
 • پیشرفت سریع: کار عملی در هر ترم، 70 درصد از نمره نهایی شما را تشکیل داده و ارزیابی‌های نهایی یا امتحان آخر ترم، 30 درصد از نمره است.
 • امتیازات: هنگامی که امتیازی توسط مدیر برنامه به شما اعطا می‌شود، این به عنوان شناختی از تکمیل موفق یک موضوع بوده که حداقل 110 ساعت برای آن برنامه‌ریزی شده است.
 • کدهای درس: سه حرف اول کد درس توسط وزارت آموزش و پرورش اختصاص داده شده و نمایانگر رشته و درس است. به عنوان مثال، U4MDM نمایانگر رشته ریاضی است.
 • حضور و غیاب: حضور و غیاب شما در کلاس تحت نظارت بوده حتی اگر نمره‌ای برای آن اختصاص داده نشده باشد. در صورت داشتن مشکل یا بیماری، می‌توانید از مشاوره کمک بگیرید و در صورت لزوم، به والدین‌تان اطلاع داده می‌شود. این رویه نشان می‌دهد شما به طور منظم در کلاس‌ها حضور دارید و از تجربه روزانه آموزشی بهره می‌برید. از طرفی اگر در امتحانات نهایی شرکت نکنید، رد خواهید شد!

دروس ارائه شده در پیش دانشگاهی CIMP

دروس ارائه شده در برنامه تحصیلی بین‌ المللی CIMP به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 1. دروس آمادگی دانشگاه (U): این دروس شما را برای ورود به برنامه‌های دانشگاه در سراسر جهان آماده می‌کنند.
 2. دروس آمادگی دانشگاه / کالج (M): این دروس برای ورود به برنامه‌های خاص دانشگاه و کالج ارائه می‌شود.
 3. دروس آمادگی کالج (C): این دروس شما را برای ورود به دروس کالج آماده می‌کنند.
 4. دروس عمومی (O): این دروس برای تمام دانش آموزان طراحی شده‌ است. چه بخواهید وارد بازار کار شوید یا به ادامه تحصیل بپردازید باید دروس عمومی را بگذرانید.

اغلب دانشگاه‌های کانادایی و چندین دانشگاه دیگر در سراسر جهان U4ENG را می‌طلبند. با این حال، بسیاری از دانشگاه‌ها در آسیا و استرالیا C4ENG را به عنوان اعتبار انگلیسی برای پذیرش می‌پذیرند. بسیار مهم است که شما شرایط ورود به دانشگاه‌های مورد نظر خود را بررسی کنید.

لیست دروس پیش دانشگاهی کانادایی

هنرهای اجرایی

 • نمایشنامه ADA4M
 • موسیقی M4AMU 

انگلیسی

 • انگلیسی برای کالج C4ENG، انگلیسی برای دانشگاه U4ENG و هنر نویسندگی U4EWC 
 • دوره ادبیات دبیرستان انتاریو O4OLC 

مطالعات تجاری

 • اصول حسابداری مالی M4BAT 
 • مبانی تجارت بین‌المللی M4BBB 
 • رهبری تجاری: مبانی مدیریت M4BOH 

مطالعات کامپیوتر

 • فناوری ارتباطات M4TGJ 
 • علوم کامپیوتر U4ICS 

علوم اجتماعی

 • مسائل جهانی: تحلیل جغرافیایی U4CGW 
 • تاریخ جهان از قرن پانزدهم U4CHY 
 • خانواده‌ها در کانادا U4HHS 
 • چالش و تغییر در جامعه U4HSB 
 • تجزیه و تحلیل مسائل اقتصادی کنونی U4CIA 
 • مقدماتی در حرکت شناسی کینزولوژی U4PSK 

ریاضی

 • ریاضیات مدیریت داده‌ها U4MDM 
 • توابع پیشرفته U4MHF 
 • حساب و جبر U4MCV 

علوم

 • بیولوژی SBI4U
 • شیمی SCH4U
 • فیزیک SPH4U

دروس اجباری:

برای کسب دیپلم، شما باید یکی از دروس O4OLC، U4ENG یا C4ENG را با موفقیت انجام دهید. همچنین، شما می‌توانید از مجموعه‌ای از دروس پیشنهادی انتخاب کنید تا اعتبارات لازم برای فارغ‌التحصیلی با دیپلم دبیرستان انتاریو را کسب کنید. لازم به ذکر است که در حالی که O4OLC می‌تواند برای مقاصد دیپلم استفاده شود، برخی از دانشگاه‌ها آن را جزء دروس پیش‌دانشگاهی نمی‌دانند.

انتخاب و تغییر دروس:

انتخاب دروس شما قبل از شروع کلاس‌ها انجام می‌شود. اگر در مورد انتخاب دروس‌تان مطمئن نیستید، با مشاور، مشورت کنید. پس از شروع ترم، شما می‌توانید در طول یک دوره معین، در دروس انتخاب شده تغییرات ایجاد کنید. تغییرات می‌تواند به پیشرفت شما در درس بعدی یا دانشگاه هدف کمک کند.

تاریخ شروع ترم و پذیرش تحصیلی پیش دانشگاهی CIMP

معمولا یک ترم تحصیلی در برنامه پیش دانشگاهی CIMP از ژانویه تا ژوئن ادامه دارد و ترم دوم از ژوئیه تا دسامبر. شما در ترم اول سه درس از جمله انگلیسی را پاس می‌کنید و سه درس دیگر را در ترم دوم. همچنین می‌توانید با انتخاب واحدهای درسی بیشتر، این مقطع را 3 ترمه به پایان برسانید. دوره‌های سوم و چهارم CIMP از سپتامبر آغاز می‌شود. اگر جزو دانش آموزان سپتامبری باشید با دو درس شروع می‌کنید. آزمون نهایی شما با دانش‌آموزان پذیرفته شده در ترم جولای، به طور همزمان در ماه دسامبر برگزار خواهد شد.

چگونگی ارزیابی در پیش دانشگاهی کانادایی

تمام ارزیابی‌های شما، از جمله کار عملی در طول ترم، پروژه‌ها، آزمون‌ها، تکلیف‌ها، کار گروهی و امتحانات نهایی توسط کادر علمی CIMP انجام می‌شود. این ارزیابی‌ها بخشی از فرایند یادگیری شما هستند و نه هدف نهایی. %70 نمره نهایی شما نتیجه کار در حین دوره بوده و %30 بر اساس امتحان نهایی/کار عملی نهایی درس، محاسبه می‌شود.

روش‌های مختلفی برای ارزیابی پیشرفت شما وجود دارد که ممکن است بسته به درس متفاوت باشد. این روش‌ها در ابتدای درس توسط معلم‌ها شرح داده شده و همچنین در یک کلاس دیجیتال ارائه خواهد شد. 

– گزارشات میان ترم و نهایی CIMP

در طول ترم، برنامه تحصیلی بین‌المللی کانادا (CIMP) دو گزارش رسمی به شما و والدینتان ارائه خواهد شد:

 • گزارشات میان ترم
 • گزارشات نهایی

یک نامه ارتباط اولیه به شما ارسال خواهد شد اگر به انتظارات حداقلی درس نرسیدید، گزارشات میان ترم در مارس و سپتامبر هر ترم صادر می‌شوند. اگر مشکل درسی داشته باشید و رفع نشده باشد، طی یک نامه دیگر دقیقا قبل از پایان ترم تحصیلی برایتان ارسال خواهد شد. گزارشات نهایی نیز به آدرس ایمیل‌تان در پایان ترم ارسال خواهد گردید.

– گزارش‌دهی حضور

CIMP در دو زمان در طول ترم، یعنی وسط و پایان ترم، گزارش رسمی از دستاوردهایتان و تعداد غیبت‌ها و تاخیرهای شما در هر درس را ارائه می‌دهد.

 • سیاست غیبت: اگر 5 روز غیبت داشته باشید، در نمرات‌تان تاثیر منفی خواهد داشت. بعد از 10 روز غیبت، نمرات شما کاهش پیدا می‌کند. توجه داشته باشید اگر 15 روز غیبت کنید، ممکن است از کلاس‌ها حذف شوید!
 • تاخیر: تاخیر در هر کلاس مختل کننده است. اگر شما به طور مکرر برای کلاس دیر کنید، ممکن است به عنوان غایب شمرده شوید و والدین‌تان از تاخیر مکرر شما مطلع خواهند شد.

شرایط گرفتن دیپلم بین المللی کانادایی 

شرایط گرفتن دیپلم بین المللی کانادایی 

برای کسب دیپلم از برنامه تحصیلی بین‌المللی CIMP شما باید:

 • گذراندن واحدهای درسی: 24 واحد یا معادل آن را به دست آورید.
 • گذراندن 6 واحد درسی اضافه: برای مثال پیش از دانشگاه دوره انگلیسی C4ENG یا U4ENG را بگذرانید.
 • آزمون سواد عمومی OSSLT: همه دانش‌آموزان باید یک آزمون سواد عمومی خارجی را پاس کنند. تاریخ آزمون در هنگام شروع ترم تایید خواهد شد.
 • پاس کردن 10 ساعت کارآموزی: شما باید در فعالیت‌های اجتماعی مشارکت کنید. این فعالیت‌ها می‌تواند در محیط‌های مختلف مانند کسب و کار، سازمان‌های غیرانتفاعی و موسسات عمومی صورت گیرد. برای انجام این فعالیت‌ها نباید حقوق دریافت کنید؛ به عبارتی باید کارآموزی انجام دهید. گزارش این کارآموزی را در گزارش مشارکت در جامعه CIMP ارائه خواهید داد و ناظر یا سرپرست کارآموزی شما باید آن را تایید کند.

شرایط تسویه حساب و بازپرداخت پیش دانشگاهی کانادایی

 • مدیریت می‌تواند شما را از دسترسی به شبکه دانشگاه، شرکت در کلاس‌ها و استفاده از امکانات دانشگاه منع کند تا زمانی که هزینه‌ها تسویه شوند.
 • هرگونه نتیجه ارزیابی یا آزمون و کارنامه تحصیلی اگر پرداخت باقی مانده باشد نگهداری خواهد شد.
 • شما نمی‌توانید در ترم بعدی ثبت نام کنید یا فارغ‌التحصیل شوید تا زمانی که پرداخت باقی مانده را انجام داده باشید.
 • هزینه‌های ثبت نام و هزینه‌های عمومی قابل بازپرداخت نیستند.

نسبت بازپرداخت شهریه پس از انصراف رسمی به شرح زیر است:

 1. 75% بازپرداخت تا پنجمین روز کاری از شروع ترم تحصیلی
 2. 50% بازپرداخت تا روز کاری ششم تا هشتم از شروع ترم تحصیلی
 3. بدون بازپرداخت پس از هشتمین روز کاری از شروع ترم تحصیلی

چرا CIMP؟

 • بیش از 10,000 نفر از فارغ‌ التحصیل CIMP به 140 دانشگاه مختلف در سراسر دنیا پیوسته‌اند. این فارغ‌التحصیلان در رشته‌های متنوعی از جمله مهندسی، پزشکی، حقوق، فناوری، کسب و کار، مالی، روابط عمومی و سیاست در دانشگاه‌های برجسته جهان تحصیل کرده‌اند. دانشجویانی که برنامه سی آی ام پی را گذرانده‌اند آماده رویارویی با چالش‌های روز دنیای کار هستند.
 • در CIMP طیف گسترده‌ای از دروس مانند هنر، علوم، ریاضی، کسب و کار، مطالعات اجتماعی، فناوری ارتباطات و زبان انگلیسی ارائه می‌شود. با استفاده از محیط‌های یادگیری متنوع و ابزارهای آموزشی جذاب، شما تشویق می‌شوید تا مهارت‌های ارتباطی خود را تقویت نموده و با همکلاسی‌های خود همکاری کنید.
 • از استودیو تئاتر تا آزمایشگاه علمی، دانش‌آموزان به چالش کشیده شده و تشویق به ریسک پذیر بودن و کشف نقش فناوری در چگونگی پاسخگو بودن به نیازهای غیر قابل پیش‌بینی چالش‌برانگیر آینده. هدف پیش دانشگاهی کانادایی ایجاد انگیزه و علاقه شما به یادگیری و پرورش روحیه حرفه‌ای بودن در کار و زندگی شخصی‌تان است.
 • برنامه بین‌المللی پیش‌دانشگاهی کانادایی (CIMP) با روش‌های ارزیابی مداوم خود، یک فضای یادگیری فعال و متمرکز را فراهم می‌کند. بازخوردهای منظم و جامع از معلمان، دانش‌آموزان را در فهم عمیق‌تر از عملکرد خود یاری می‌دهد.
 • در CIMP تمرکز بر رشد شخصی و آموزشی، همراه با تشویق دانش‌آموزان به توسعه دانش و مهارت‌های خود، یک جامعه همکاری بین دانش‌آموزان، معلمان و خانواده‌ها را ایجاد می‌کند. این تلاش مشترک، دانش‌آموزان را برای رشد با بهره‌وری بالاتر و قدردانی از دیدگاه‌های متنوع آماده می‌کند. در نتیجه، دانش‌آموزان CIMP، با شرکت فعال در برنامه‌های آموزشی، به چیزی بیشتر از یک آموزش مبتنی بر کانادا دست پیدا می‌کنند.

سوالات متداول

زبان آموزشی در برنامه پیش دانشگاهی کانادایی چیست؟

انگلیسی.

رفتار مناسب یک دانش آموز برای شرکت در برنامه تحصیلی بین‌المللی کانادایی چیست؟

 • در تلاش برای یادگیری دروس خود کوشا باشید.
 • انضباط خود را حفظ کنید.
 • به موقع و به طور منظم به کلاس‌ها بروید.
 • با هم‌کلاسی‌های خود و معلمان به طور محترمانه رفتار کنید.
 • بهداشت شخصی خود را رعایت کنید.
 • به فضای آموزشی و کادر دانشکده احترام بگذارید.
 • همچنین، شما مسئول رفتار خود نسبت به مدیر برنامه و مدیر اجرایی دانشکده هستید و باید قوانین و مقررات دانشکده را رعایت کنید.

تحصیل در مالزی با STUDYKL

STUDYKL با دو دهه تجربه بهترین حامی و راهنمای شما برای تحصیل در مالزی، اخذ ویزای دانشجویی مالزی و دیگر خدمات مربوطه است.

برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۳۱۶۰ – ۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *