تماس فوری
پیام از طریق واتساپ
منو
تحصیل در مالزی تخصص ماست، STUDYKL با دو دهه تجربه
وبسایت studykl.com با پشتیبانی هلدینگ شریف با دو دهه تجربه، راهنمای شما برای تحصیل در مالزی می باشد.
پایتخت مالزی

پایتخت مالزی

زمان مطالعه: 4 دقیقه
5/5 - (235 امتیاز)

پایتخت مالزی شامل پایتخت ملی و پایتخت اداری است. پایتخت ملی و سیاسی مالزی شهر کوالالامپور زیبا بوده و پایتخت اداری و قضایی آن شهر پوتراجایا. تاریخچه این دو شهر و پایتخت ایالت‌های دیگر مالزی را در این مقاله به شما ارائه می‌دهیم. پس بیایید یک سفر کوتاه به پایتخت های مالزی داشته باشیم…

STUDYKL راهنمای اخذ ویزای مالزی است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۳۱۶۰ – ۰۲۱

پایتخت کشور مالزی کجاست؟

در پاسخ به سوال پایتخت مالزی کجاست باید گفت، کوالالامپور پایتخت ملی و سلطنتی این کشور بوده و پوتراجایا پایتخت اداری، قضایی آن. در واقع مالزی دارای 2 پایتخت است. شهر جدید پوتراجایا مرکز اداری دولت فدرال مالزی محسوب می‌شود.

همان طور که کوالالامپور پایتخت ملی مالزی است، پوتراجایا نیز پایتخت اداری این کشور آسیایی است. هدف دولت از انتقال مراکز اداری از کوالالامپور به پوتراجا، کاهش تراکم سازمان‌های دولتی و وزاتخانه‌ها در پایتخت بود. در حال حاضر کوالالامپور تنها مقر پارلمان و مرکز بازرگانی و مالی مالزی به شمار می‌رود. همچنین این شهر زیبا مکانی عالی برای اقامت در مالزی است.

تاریخچه پایتخت مالزی

پایتخت مالزی یکی از شهرهایی است که آرزوها و امیدهای بسیاری را در خود حک کرده است. از روزگاری که گروهی از معدنچیان چینی در سال 1857 به دنبال ثروت به این منطقه آمدند، تا امروز که پایتخت یکی از کشورهای پویا و در حال رشد اقتصادی جهان شده است.

اولین روزهای کوالالامپور را می‌توان به عنوان یک مرکز استخراج قلع توصیف کرد که در واقعیت به عنوان نقطه‌ی تحولی بزرگ در تاریخ این شهر به شمار می‌رود. با این حال کوالالامپور همیشه فقط یک شهر معدنی نبوده است. در سال 1880، این شهر به عنوان پایتخت ایالت منتخب شد و از آن پس رشد و توسعه‌ی فزاینده‌ای را شاهد بودیم.

فرانک سوئتنهام، مقیم بریتانیا، نقش مهمی در تبدیل شدن کوالالامپور به یک شهر مدرن داشت. او پروژه‌های بزرگی را برای بهبود زیرساخت‌های شهر انجام داد، از جمله ساخت راه‌آهن و تشویق به استفاده از مواد ساختمانی ایمن‌تر.

با آغاز جنگ جهانی دوم، کوالالامپور تحت سلطه‌ی ژاپن قرار گرفت؛ اما پس از جنگ رشد این شهر ادامه پیدا کرد و در سال 1957، به عنوان پایتخت مستقل مالایا و سپس در سال 1963 مالزی انتخاب شد. در این مدت جمعیت شهر به سرعت افزایش یافت و باعث چالش‌های زیادی در زمینه‌ی مدیریت شهر شد.

اواخر قرن بیست و یکم، تصمیم گرفته شد که مرکز اداری کشور به شهر جدید پوتراجایا منتقل شود. این اقدام به کوالالامپور اجازه داد تا به توسعه‌ی دیگر بخش‌های خود، از جمله فرهنگ، هنر، تکنولوژی و تجارت، بپردازد. امروزه با وجود این که کوالالامپور نقش اداری خود را از دست داده، همچنان به عنوان پایتخت ملی و سیاسی مالزی محترم است.

معرفی پایتخت قضایی و اداری مالزی

پوتراجایا پایتخت اداری و قضایی مالزی است. در واقع مقر دولت فدرال مالزی در سال 1999 از کوالالامپور به پوتراجایا منتقل شد. تاسیس پوتراجایا ایده نخست وزیر وقت ماهاتیر محمد بود. جالب است بدانید از سال 2012، همه وزارتخانه‌های دولتی مالزی به پوتراجایا منتقل شدند.

آب و هوای پوتراجایا، استوایی جنگلی با بارندگی شدید در اکثر روزهای سال است. میانگین دما در پوتراجایا 27.1 درجه سانتیگراد بوده و بسیار مطبوع است. امروز در پوتراجایا 53462 نفر زندگی می‌کنند.

درباره پایتخت ملی مالزی

کوالالامپور هنوز هم مقر رئیس دولت (Yang di-Pertuan Agong) و قوه مقننه ملی و همچنین مرکز تجاری و مالی مالزی است. بعد از تعیین پوتراجایا به عنوان پایتخت اداری و قضایی، وزارتخانه‌ها و ارگان‌های دولتی بسیاری در کوالالامپور باقی مانند. از جمله آنها وزارت تجارت و صنعت بین المللی (MITI)، وزارت دفاع (MINDEF) و وزارت کار (KKR) و همچنین بانک نگارا مالزی و پلیس سلطنتی است.

پادشاه مالزی نیز در کوالالامپور مستقر است. کوالالامپور (به مالایی: Kuala Lumpur) با کلمه اختصاری KL هم معروف است. مساحت آن معادل 243 کیلومتر مربع (94 مایل مربع) بوده و جمعیتش طبق آمار فوریه سال 2023 سازمان ملل متحد 33.463.452 نفر می‌باشد.

درباره پایتخت ملی مالزی

کوالالامپور همچنین یکی از سریع‌ترین شهرهای در حال رشد آسیا و بزرگترین شهر کشور مالزی است. از طرفی این شهر پایتخت تشریفاتی و قانون‌گذاری مالزی هم شناخته می‌شود. در پاسخ به سوال کوالالامپور کجاست باید گفت این شهر یک قلمرو فدرال بوده که در غرب مرکزی شبه جزیره مالزی، در تنگه مالاکا قرار دارد.

علاوه بر این مرکز مالزی، بزرگترین منطقه شهری کشور و مرکز فرهنگی، تجاری و حمل و نقل آن است. در سال 1972 کوالالامپور به عنوان شهرداری تعیین شد و در سال 1974 این نهاد و بخش‌های مجاور ایالت سلانگور به یک قلمرو فدرال تبدیل گردید.

پایتخت ملی مالزی ششمین شهر پربازدید جهان در سال 2023 است. با این حال، محیطی آرام و سرسبز داشته و برای عاشقان طبیعت هم جای خوبی است. ماجراجویی در این کلان شهر قرن بیست و یکمی بسیار آسان است. فقط کافی‌ست یکی از وسایل حمل و نقل عمومی را انتخاب کنید. مونوریل، قطار شهری یا اتوبوس‌های عمومی می‌توانند در عرض چند دقیقه پایتخت مالزیا را به شما نشان دهند.

جذابیت‌های پایتخت سیاسی مالزی

پایتخت مالزی به بخش‌های جداگانه تقسیم شده که هر کدام به یک چیز خارق‌العاده‌ای معروف است. با این حال، جاذبه اصلی آن، مثلث طلایی است که از مناطق بوکیت بینتانگ، KLCC و محله چینی‌ها تشکیل شده است. این‌ مناطق در واقع مرکز سرگرمی شهر بوده و شیک‌ترین کلوپ‌های شبانه، سالن‌ها و بارها در آن به چشم می‌خورد.

کوالالامپور یک ضیافت بدون وقفه است. از صرف غذا در رستوران‌های مجلل تا غذا خوردن با مردم محلی در غرفه‌های خیابانی، تقریباً تمام غذاهای ویژه مالزی را می‌توانید در KL پیدا کنید. در دکه‌های دستفروش و کافی شاپ‌های سنتی محله توقف کنید تا بهترین غذاهای محلی را امتحان کنید. کوالالامپور همچنین دروازه ورود به صحنه هنر معاصر مالزی با گالری‌ها و مراکز نمایشگاهی متعدد هنرهای تجسمی است.

پایتخت ایالت های مالزی

در ادامه به بررسی پایتخت ایالت ها یا همان استان های مالزی می‌پردازیم:

نام ایالت ها نام پایتخت 
جوهور جوهور بهرو
پنانگ جورج تاون
کداه الور سه تار
کلانتان کوتا بهارو
مالاکا مالاکا
نگری سمبیلان سرمیان
پاهنگ کوانتان
پراک ایپوه
پرلیس کنگر
سلانگور شاه عالم
ترنگانو ترنگانو کوالا
صباح کوتا کینابالو
ساراواک کوچینگ

سوالات متداول درباره پایتخت های مالزی

مالزی چند پایتخت دارد؟

مالزی دارای 2 پایتخت است. پایتخت ملی و سلطنتی مالزی شهر کوالالامپور و پایتخت اداری و قضایی آن شهر پوتراجایا است.

پایتخت فعلی مالزی کجاست؟

پایتخت فعلی مالزی شهر کوالالامپور است.

پایتخت ملی مالزی چه نام دارد؟

کوالالامپور

اخذ اقامت و ویزای مالزی با STUDYKL

STUDYKL با دو دهه تجربه بهترین حامی و راهنمای شما برای اخذ ویزای توریستی و سوشیال مالزی است.

برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۳۱۶۰ – ۰۲۱

یک دیدگاه

  1. ممنون از توضیحاتون مفید بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *