تماس بگیرید
تماس از طریق واتساپ
سه شنبه , فروردین ۱ ۱۴۰۲
منو
StudyKL با 18 سال تجربه، پشتیبان شما برای تحصیل در مالزی
اطلاعیه: وبسایت studykl.com با پشتیبانی هلدینگ مشاوره شریف بزرگترین ارائه کننده اطلاعات تمامی مراکز تحصیلی مالزی می باشد.

سیاست مالزی

5/5 - (1 امتیاز)

حکومت و سیاست مالزی مثال‌زدنی است. مدیریت اقوام و ملیت‌های مختلف در کنار هم، مالزی را به کشوری قدرتمند و توسعه یافته مسلمان تبدیل کرده است. سیاست غیردموکراتیک مالزی برگرفته از الگوی کشورهای موفقی است که سال‌ها پیش از این، مسیر رشد و ترقی را پیموده‌اند.

StudyKL مجری توانمند در اخذ امور مربوط به مالزی

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۳۱۶۰ – ۰۲۱

شناسنامه مالزی

نام انگلیسی Malaysia
پایتخت کوالالامپور
نوع حکومت سلطنتی مشروطه
قاره آسیا
زبان رسمی مالایی
زبان‌ های رایج انگلیسی
واحد پول رینگیت
پیش‌شماره کشور  0060
پسوند دامنه وب‌سایت‌ها my

درباره کشور مالزی

مالزی با نام رسمی فدراسیون مالزی (Persekutuan Malaysia) کشوری در جنوب غربی آسیا است که پایتخت آن شهر زیبا و مدرن کوالالامپور است. از آنجا که اکثریت جمعیت مالزی مسلمان هستند دین اسلام دین رسمی و پذیرفته شده در این کشور است.

اداره کشور مالزی به صورت فدرال است. در این کشور 13 ایالت و 3 منطقه فدرال وجود دارد. بالاترین مقام هر ایالت سلطان یا حکمران نامیده می‌شود و امور اجرایی را سروزیر یا کابینه ایالتی بر عهده دارند.

حکومت و سیاست در مالزی

مالزی کشوری سلطنتی با حکومت پادشاهی مشروطه است. این کشور پس از استقلال و جدایی از انگلیس در سال 1957 دارای حکومت سلطنتی شد. نظام حکومتی مالزی الگوبرداری از نظام پارلمانی وست مینیستر یا استعمار بریتانیا است.

هر چند مالزی کشور پادشاهی است، با این وجود قدرت در این کشور بیشتر در اختیار بخش مجریه یا دولت است و بخش مقننه و قضاییه قدرت کمتری دارد. انتخابات پارلمانی مالزی هر 5 سال یک بار برگزار می شود و سن شرکت کنندگان در انتخابات بالای 21 سال است. پارلمان مالزی از دو مجلس زیر به وجود می‌آید:

مجلس نمایندگان با 222 نماینده از طریق انتخابات سراسری برای دوره 5 ساله انتخاب می‌شود. مجلس سنا، با 70 سناتور بالاترین مجلس نمایندگان در مالزی است. شاید شما متعجب شوید وقتی بدانید ایالت‌های مالزی دارای مجلس نمایندگان ایالتی مستقل است.

این نمایندگان همزمان با انتخابات سراسری و با انتخابات مستقیم تعیین می‌شوند. در مالزی نمایندگان اجازه دارند که همزمان عضو مجلس نمایندگان مجلس ایالتی و مجلس نمایندگان باشند. ریاست قوه مجریه یا هیئت دولت نیز بر عهده رئیس جمهور است. نخست ویز و اعضای کابینه دولت براساس انتخابات مجلس نمایندگان فدرال تعیین می شوند.

از حکومت پادشاهی در مالزی چه می‌دانید؟

در رأس حکومت این کشور پادشاه است که از بین 9 سلطان ایالت‌های مختلف به طوره دوره‌ای و به مدت 5 سال انتخاب می‌شود. پادشاه مالزی در ظاهر وظایف و اختیارات تشریفاتی دارد ولی در عمل دخالت زیادی در امور دارد تا جایی که می‌تواند مجلس این کشور را نیز منحل کند. تصمیمات پارلمان مالزی نیز با نظارت پادشاه ولی بدون اظهار نظر او انجام می‌شود.

پادشاه مالزی فرمانده کل نیروهای مسلح است که بالاترین مقام برای تنفیذ حکم نخست وزیر است. در حال حاضر کالبنه کنونی مالزی پس از استعفای ماهاتیر محمد، محی الدین یاسین است که از اول مارس 2020 به عنوان هشتمین نخست وزیر مالزی آغاز به کار کرد.

احزاب سیاسی مالزی

از ویژگی‌های کشور مالزی وجود احزاب مختلف در این کشور است. وجود 40 حزب فعال در صحنه سیاسی و انتخابات در مالزی گواه روشنی بر این ادعا است. قوی ترین جحریان سیاسی در مالزی در سال‌های کسب استقلال حزی برساتو بوده است. با سایر احزاب سیاسی در مالزی آشنا شوید:

 1. حزب عدالت مردم PKR به رهبری انور ابراهیم
 2. حزب چینی تبار عمل دموکراتیک DAP
 3. حزی پریبومی برساتو
 4. حزب امانت
 5. حزب اسلامی پاس

رشد صنعت همگام با سیاست در مالزی

روند رشد مالزی در زمینه های مختلف صنعتی، بازرگانی، اقتصادی و غیره پس از جنگ جهانی دوم و مشخصاً از دهه 1970 آغاز شد. همزمان با حرکت مالزی به سوی استقلال، روند رشد برنامه‌های 5 ساله نیز سرعت گرفت و به تقلید از رویه چهار ببر (قدرت اقتصادی) گام‌های بلندی به سوی صنعتی شدن برداشت.

با سرمایه گذاری کشور ژاپن صنایع سنگین در این کشور نیز شکوفا شد و صادرات مالزی قدرت گرفت. طوری که صنعت مالزی رتبه 3 جهانی را به خود اختصاص داد. ماهیگیری و جنگلداری دو زمینه مهم و مایه پیشرفت این کشور محسوب می شود. بازرگانی در مالزی نیز دارای رتبه 17 است. رشد و توسعه مالزی مرهون چندین فاکتور مهم در این کشور بود:

 • مدیریت دقیق اقتصادی
 • بهره گیری از تجارب کشورهای نسل اول توسعه در منطقه مانند کره جنوبی و ژاپن
 • جذب سرمایه های خارجی
 • آزاد سازی اقتصاد

اخذ انواع ویزای مالزی با StudyKL

 • StudyKL ارائه دهنده کلیه خدمات در امور ثبت نام مقاطع مختلف تحصیلی، پذیرش دانشگاه، اخذ ویزای مالزی و اقامت 10 ساله خانه دوم در کشور مالزی است.
 • نمایندگی بیش از 70 دانشگاه، کالج، مدرسه بین المللی و آموزشگاه زبان از افتخارات و نشان پیشرو بودن StudyKL در امور مربوط به مالزی است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

برای تماس کلیک کنید۲۲۸۴۳۱۶۰ – ۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.